Spännande Innsbruck i Tyrolen där du upplever österrikiskt gemyt och vackra vyer. Resan tar oss bl.a.upp på alptoppen Nordkette, till Swarovskis kristallvärld samt provar nya smaker under en typisk tyrolerafton.

Dag 1 – Ankomst Tyrolen

Vi reser till Innsbruck via Tysklands motorvägar, eller så flyger vi till München där buss väntar. Innsbruck ligger i Tyrolen, som delades 1919 efter första världskriget. Syd-tyrolen tillföll Italien, medan de norra och östra delarna förblev en del av Österrike. Redan 1420 blev Innsbruck huvudstad i Tyrolen och staden har flera medeltida byggnader som Ottoburg och Gyllene taket.

Dag 2 – Innsbruck med tyrolerafton

Dagen börjar med att en lokalguide visar oss Innsbrucks trevliga centrum.

Vi får också uppleva Das Tirol Panorama som är en över 1 000 m2 stor rundmålning. Här står vi mitt i målningen vars motiv är det tredje slaget vid berget Bergisel år 1809. Ett slag där tyrolska hjältar stred mot franska trupper och det imponerande konstverket fångar verkligen deras mod och motstånd. På kvällen väntar en typisk tyrolerafton med mat, dans och musik.

Dag 3 – Upp på alptoppen och glittrande kristaller

Först på dagens program står en tur upp på bergskedjan Nordkette. Från Innsbrucks stadskärna tar det bara en kort stund med linbanan, och sedan har vi en enastående utsikt i 360 grader ut över Innsbruck och Inndalens omgivningar. Här uppe på 2300 meters höjd kan vi ta en kort promenad i naturparken Karwendel eller bara njuta av de vackra vyerna.

Väl tillbaka i Innsbruck beger vi oss till Swarovskis glittrande kristallvärld i Wattens som bl.a. består av utställningar och en trädgård. Till höjdpunkterna hör kristallmolnen, skapade av 800 000 kristaller som vackert speglar sig i en sjö och kristalldomen. Vi får också se exklusiva kläder med kristaller som burits av Elton John, Cher och Katy Perry.

Dag 4 – Historiska spår och lokala smaker

I den västra delen av Tyrolen breder ett av Österrikes mest imponerande alpområden ut sig. När vinterns snö har smält förvandlas St. Anton i Westtirol till en grönskande sommaroas som tack vare sitt läge blev en viktig handelsled redan under 1200-talet. I början av 1900-talet utvecklade skidpionjären Hannes Schneider den s.k. Arlbergtekniken, ett systematiskt sätt att åka utför med kontrollerade svängar, vilket är grunden till dagens moderna alpina skidåkning. Här grundades även världens första skidklubb som lockade gäster från hela Europa. Orten har även varit värd för alpina VM 2001.

Vidare tar vi oss till den charmiga byn Stanz – känd som ”Brennereidorf”, bränneribyn. Här har konsten att destillera ädla fruktbrännvin gått i arv i generationer. Vi besöker ett lokalt bränneri och får en inblick i det stolta hantverket. Från solmogna frukter till färdigt destillat som vi kan smaka på efter turen, innan vi åker tillbaka för en sista kväll i Tyrolen.

Dag 5 – Hemresa

Efter frukost påbörjar vi vår hemresa med buss och övernattning längs tyska motorvägar, alternativt med transfer till Münchens flygplats.

I resan ingår:

  • 3 x övernattning, varav 2 x halvpension och 1 frukostpension, på mellanklasshotell i Innsbruck
  • Lokalguide i Innsbruck, ca 3 timmar
  • Entré och visning på Das Tirol Panorama i Innsbruck
  • Tyrolerafton i Innsbruck med mat, dans och musik
  • Linbana t/r Nordkette
  • Entré till Swarovski kristallvärld i Wattens
  • Besök och provsmakningpå lokalt snapsbränneri i Stanz
Skicka förfrågan